Reklama

základní
informace

Špičák (880 – 1202 m. n. m.)

Špičák je známé horské rekreační středisko v české části Šumavy, ležící 2 km od Železné Rudy. Jsou zde kvalitní lyžařské terény a to jak pro sjezdaře, tak i pro běžkaře s návazností na celou oblast.


reklama

Lyžařské možnosti

Sjezdovky:
1 + 3 + 1 = 5 / 7 km
Uměle zasněžováno: 86 %
Vleky:
4010
Celková kapacita: 5500 os/h

Klady střediska

- nová 4-sedačková lanovka
- 2 sjezdovky s homologací FIS o délce 1.300 m
- slušné převýšení 300 m

Zápory střediska

- jižní orientace svahů znamená méně sněhu v jarním období
- hlavní parkoviště jsou relativně drahá, nevybavená (např. chybí WC) a navíc vzdálena min. 300 m od dolní stanice vleků

Srovnat Špičák s ostatními středisky

Lyžování

V oblasti Špičáku se na lyžuje na několika místech:

Sportovní areál Špičák - leží na jižní slunečné straně kopce Špičák (1202 m n.m.), celkem nabízí 5 sjezdovek všech obtížností. Začátečníci mohou využít cvičný svah a vlek lyžařské školy nebo modrou sjezdovku číslo 1. Středně pokročilí lyžaři určitě vyzkouší tratě 2 a 3, ty odvážnější mohou zkusit "padáky" na dvojce, které se však dají pohodlně objet. Pěkný je také padák na trojce, bohužel v dolní části ho křižuje cesta, takže je třeba dávat pozor na přejíždějící lyžaře.

Na vyznavače prudkých svahů čeká sjezdovka č.4 zvaná "Šance", její první část je mírnější a opravdové vzrušení zažijete až v druhé části, kde je sklon svahu více než 45 stupňů. V polovině svahu lze přejet na červenou trojku.
Nabídku tratí doplňuje kratší modro-červený svah Lubák.

Alpa louka - mírný 900 m dlouhý svah, u silnice směrem na Železnou Rudu. Kotvový vlek. Svah je vzdálen cca. 500 m od areálu Špičák a cca. 100 m od nejbližšího parkoviště.

Masna (Slavoj) - dále směrem na Železnou Rudu, cca. 300 m po silnici od Alpa louky - lehký svah na výuku lyžování s 2 vleky (470 a 300 m), vedle Masny je ještě vlek a sjezdovka s podkladovou umělou hmotou.

Snowboard

Středisko není příliš vhodné pro vyznavače snowboardingu - sice již nechybí sedačková lanovka pro pohodlnější výjezd, ale sjezdovky jsou relativně úzké - větší riziko srážky s lyžaři. V dolní části sjezdovky č. 1 je menší snowpark - bohužel bez vleku.

Kam na běžky

Nad nádražím je učební běžecký okruh. Jinak lze využit tratě směrem na Železnou Rudu a Hofmanky.

Kam zajít po lyžování

Možno využít Železné Rudy (3 km) nebo Pancíře - Hofmanek. Pár hospod je i na Špičáku. Nejbližší bazén s wellness - Osserbad - je v německém Lamu vzdáleném 30 km.

Dopravní dostupnost

Vzdálenost z Prahy: 179 km
Areál Špičák leží cca. 5 km od Železné Rudy.

Autem po trase Plzeň, Klatovy a pak dále buď přes Nýrsko a Hojsovu Stráž nebo přes Běšiny a Železnou Rudu (obě trasy z Plzně cca 85 km; 1,25 h jízdy).

Z Českých Budějovic a Strakonic je nejlépe jet ze Sušice na bývalý vojenský prostor Dobrá voda a Železnou Rudu nebo do Klatov. Při větším sněžení je lepší zvolit cestu přes Klatovy.

Centrální parkoviště "Terasy" je u hlavní silnice pro Sportovní areál Špičák (parkoviště leží cca. 800 m od dolní stanice vleků) a Alpa louku (200m). Cena 100 Kč/den za osobní auto.
Další parkoviště se nachází vedle nádražní budovy, cena je stejná, ušetříte cca. 200 m chůze, jeho kapacita je ale omezená.

Další parkoviště je na Špičáckém sedle blízko Weisovy louky (100m) u odbočky na Hofmanky (Pancíř). Odtud se dá na lyžích sjet přímo do areálu Špičák. Návrat bohužel pěšky do mírného kopce.

Pro návštěvníky ubytované v Železné Rudě je areál Špičák dostupný vlakem, autobusem nebo autem a jízda trvá 10 minut (z nádraží je to k vlekům cca. 500 m pěšky).

Trasu přímo z vašeho bydliště si můžete spočítat zde.

Vlakem z Plzně přes Klatovy a Nýrsko cesta trvá asi 2,5 h. Zastávka Špičák se nachází 500 m od spodní stanice vleku.

Autobusem z Plzně, občas i z Prahy, nejezdí moc často, lepší je vlak.

Okolí střediska

Ubytování v blízkosti střediska

Komentáře ke středisku

Autor
Nadpis
Datum
 • twinkle
  norton.com/setup
  07.09.2018 - 11:27

  norton.com/setup help to protect your devices against antiviruses and promises to protect your computer and personal information from rivals. visit this website to install norton antivirus in your pc.

 • hfh
  ijf
  07.09.2018 - 10:23

  Download, Install & Activate Microsoft office 365 for home , professional & Business purpose. Also get full technical support for office setup installation. http://office.com-setup.support

 • twinkle
  office.com/setup
  07.09.2018 - 10:21

  Download, Install & Activate Microsoft office 365 for home , professional & Business purpose. Also get full technical support for office setup installation. Visit : http://office.com-setup.support/ for more details.

Přidat nový komentář nebo recenzi ubytování

dva + šest = ?
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

související
články

ski
atlas

Hochpustertal je menší lyžařská oblast ihned za rakouskými hranicemi ve stejnojmenném údolí na východě Dolomit, cca. 40 km severně od Cortiny d Ampezzo. Je proslulá přede...
Lyžování ve výškách: 1100 - 2200 m.n.m
Délka sjezdovek: 92 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %41 %47 %12 %