Reklama

základní
informace

Špičák (880 – 1202 m. n. m.)

Špičák je známé horské rekreační středisko v české části Šumavy, ležící 2 km od Železné Rudy. Jsou zde kvalitní lyžařské terény a to jak pro sjezdaře, tak i pro běžkaře s návazností na celou oblast.


reklama

Lyžařské možnosti

Sjezdovky:
1 + 3 + 1 = 5 / 7 km
Uměle zasněžováno: 86 %
Vleky:
4010
Celková kapacita: 5500 os/h

Klady střediska

- nová 4-sedačková lanovka
- 2 sjezdovky s homologací FIS o délce 1.300 m
- slušné převýšení 300 m

Zápory střediska

- jižní orientace svahů znamená méně sněhu v jarním období
- hlavní parkoviště jsou relativně drahá, nevybavená (např. chybí WC) a navíc vzdálena min. 300 m od dolní stanice vleků

Srovnat Špičák s ostatními středisky

Lyžování

V oblasti Špičáku se na lyžuje na několika místech:

Sportovní areál Špičák - leží na jižní slunečné straně kopce Špičák (1202 m n.m.), celkem nabízí 5 sjezdovek všech obtížností. Začátečníci mohou využít cvičný svah a vlek lyžařské školy nebo modrou sjezdovku číslo 1. Středně pokročilí lyžaři určitě vyzkouší tratě 2 a 3, ty odvážnější mohou zkusit "padáky" na dvojce, které se však dají pohodlně objet. Pěkný je také padák na trojce, bohužel v dolní části ho křižuje cesta, takže je třeba dávat pozor na přejíždějící lyžaře.

Na vyznavače prudkých svahů čeká sjezdovka č.4 zvaná "Šance", její první část je mírnější a opravdové vzrušení zažijete až v druhé části, kde je sklon svahu více než 45 stupňů. V polovině svahu lze přejet na červenou trojku.
Nabídku tratí doplňuje kratší modro-červený svah Lubák.

Alpa louka - mírný 900 m dlouhý svah, u silnice směrem na Železnou Rudu. Kotvový vlek. Svah je vzdálen cca. 500 m od areálu Špičák a cca. 100 m od nejbližšího parkoviště.

Masna (Slavoj) - dále směrem na Železnou Rudu, cca. 300 m po silnici od Alpa louky - lehký svah na výuku lyžování s 2 vleky (470 a 300 m), vedle Masny je ještě vlek a sjezdovka s podkladovou umělou hmotou.

Snowboard

Středisko není příliš vhodné pro vyznavače snowboardingu - sice již nechybí sedačková lanovka pro pohodlnější výjezd, ale sjezdovky jsou relativně úzké - větší riziko srážky s lyžaři. V dolní části sjezdovky č. 1 je menší snowpark - bohužel bez vleku.

Kam na běžky

Nad nádražím je učební běžecký okruh. Jinak lze využit tratě směrem na Železnou Rudu a Hofmanky.

Kam zajít po lyžování

Možno využít Železné Rudy (3 km) nebo Pancíře - Hofmanek. Pár hospod je i na Špičáku. Nejbližší bazén s wellness - Osserbad - je v německém Lamu vzdáleném 30 km.

Dopravní dostupnost

Vzdálenost z Prahy: 179 km
Areál Špičák leží cca. 5 km od Železné Rudy.

Autem po trase Plzeň, Klatovy a pak dále buď přes Nýrsko a Hojsovu Stráž nebo přes Běšiny a Železnou Rudu (obě trasy z Plzně cca 85 km; 1,25 h jízdy).

Z Českých Budějovic a Strakonic je nejlépe jet ze Sušice na bývalý vojenský prostor Dobrá voda a Železnou Rudu nebo do Klatov. Při větším sněžení je lepší zvolit cestu přes Klatovy.

Centrální parkoviště "Terasy" je u hlavní silnice pro Sportovní areál Špičák (parkoviště leží cca. 800 m od dolní stanice vleků) a Alpa louku (200m). Cena 100 Kč/den za osobní auto.
Další parkoviště se nachází vedle nádražní budovy, cena je stejná, ušetříte cca. 200 m chůze, jeho kapacita je ale omezená.

Další parkoviště je na Špičáckém sedle blízko Weisovy louky (100m) u odbočky na Hofmanky (Pancíř). Odtud se dá na lyžích sjet přímo do areálu Špičák. Návrat bohužel pěšky do mírného kopce.

Pro návštěvníky ubytované v Železné Rudě je areál Špičák dostupný vlakem, autobusem nebo autem a jízda trvá 10 minut (z nádraží je to k vlekům cca. 500 m pěšky).

Trasu přímo z vašeho bydliště si můžete spočítat zde.

Vlakem z Plzně přes Klatovy a Nýrsko cesta trvá asi 2,5 h. Zastávka Špičák se nachází 500 m od spodní stanice vleku.

Autobusem z Plzně, občas i z Prahy, nejezdí moc často, lepší je vlak.

Okolí střediska

Ubytování v blízkosti střediska

Komentáře ke středisku

Autor
Nadpis
Datum
 • Jarda
  Špičák
  31.01.2015 - 09:37

  Vřele doporučuji, super sjezdovka.

 • Jarda
  Špičák
  31.01.2015 - 09:37

  Vřele doporučuji, super sjezdovka.

 • Petr
  Dvořák
  30.01.2015 - 20:48

  Zajít si na Špičáku na oběd doporučuji jen štábu, který hledá nová místa pro natáčení nových dílů seriálů "Vyprávěj". Obsluhu bych jistě profesionálními herci nenahrazoval. Pobyt také zpestří chůze ze vzdálenějšího parkoviště v plné polní cca 1 km. Souhlasím, že ski bus by retro výlet do socialismu zcela pokazil. Takže v přítomnosti jste jen několik málo okamžiků u pokladny.

Přidat nový komentář nebo recenzi ubytování

? * dva = osm
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

související
články

ski
atlas

Obereggen je lyžařskou oblastí ležíci v sousedství známějšího Val di Fiemme. Areál s celkem 44 km tratí nad Obereggen nazvaný Ski Center Latemar vleky propojuje tři lokal...
Lyžování ve výškách: 1550 - 2300 m.n.m
Délka sjezdovek: 47 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %28 %57 %15 %