Reklama

základní
informace

Val Gardena (1060 – 2520 m. n. m.)

Val Gardena je jedno z nejoblíbenějších a dnes také nejdražších dolomitických údolí, leží na severozápadním okraji masivu Sellagruppe.

Když do Val Gardeny vystoupáte z brennerské dálnice, ocitnete se v jiném, jaksi uzavřeném, světě. Díky tomu zde kromě italštiny a němčiny (jsme v Jižním Tyrolsku!) uslyšíte také ladinštinu, která je příbuzná s rétorománštinou a dokládá původní rétské osídlení oblasti. Pro turisty to především znamená 3jazyčné nápisy měst.

Na dně údolí se nachází 3 městečka (Selva, St. Cristina a Ortisei/St. Ulrich), kolem po jeho svazích jsou rozeseté alpské hotýlky a pensiony jako vystřižené z obrázku a nad nimi se tyčí typické dolomitické štíty a věže, v čele s hrozivou tisíc metrů vysokou stěnou Sasso Lunga (poznávací znamení údolí). A mezi tím vším se lyžuje - z celkem 175 km sjezdovek si snad vybere každý.

Díky propojení (tzv. "Sella Ronda") několika středisek ležících kolem Sellagrupe sousedí Selva s Corvarou v Alta Badii, Arrabou a Canazei ve Val di Fassa. K dispozici je pro "turisty na lyžích" až 500 km tratí.


reklama

Lyžařské možnosti

Sjezdovky:
52 + 105 + 18 = 175 / 175 km
Uměle zasněžováno: 92 %
Vleky:
289410
Celková kapacita: 115828 os/h

Srovnat Val Gardena s ostatními středisky

Lyžování

V údolí Val Gardena se nachází povícero zčásti propojených areálů: prvním městem při příjezdu do údolí je St.Ulrich. Odtud míří nové 15kabinky na Seiser Alm, největší louku v Alpách. To napovídá, že šťastní tu budou především ti, kteří se lyžovat učí nebo se prostě jen rádi sklouznou. Až si na více jak 60 km sjezdovek (převážně modrých a ve výšce nad 2.000 m) ujezdíte nohy, tak se svezte koňským spřežením, jako si to zde oblíbila císařovna Sisi.

Další kabinky ze St.Ulrichu vedou na vrchol Seceda (2.515 m) na druhé straně údolí. Tento areál je "nevyhraněný" - jsou tu všechny druhy sjezdovek a většinou i nejméně lyžařů. Ze Secedy lze sjet nejdelší sjezdovkou v údolí zpět do St.Ulrichu - solidní červená, ale ke konci je to skoro bruslení.

Magnetem Val Gardeny je hora Ciampinoi přístupná ze St.Christiny a Selvy, na které je to téměř samý padák včetně "Saslong" - FIS závodní tratě na sjezd Světového poháru.

Posledním, vysloveně sportovním, městečkem je Selva/Wolkenstein, ze kterého kromě kabinky na Ciampinoi a podobně laděné Piz Selly vede kombinace sedačka-kabinka na Passo Gardena, kde se střetávají s lyžařskou oblastí Alta Badia, a na Passo Sella, které tvoří propojení s Corvarou/Alta Badií

Z Wolkensteinu se lze vleky dostat také na hranici s oblastí Val di Fassa, průsmyk Passo Sella: zde se rozkládá síť méně náročných sjezdovek s vynikající horskou atmosférou přímo pod ohromnou stěnou Sasso Lunga (3.181 m).

Snowboard

Pod Ciampinoi je snowboard park. Jízda mimo vyznačené sjezdovky je v Itálii pokutována.

Kam na běžky

V celé oblasti je 98 km tras - mezi St. Ulrich a S. Cristinou, nad Selvou a nebo ještě ve výšce 2000 m na Seiser Alm.

Dopravní dostupnost

Vzdálenost z Prahy: 660 km
Autem z Prahy přes Rozvadov nebo Dolní Dvořiště na Innsbruck (550 km) a průsmyk Brenner (580 km), po 50 km italské dálnice A22 odbočka u Klausenu na Val Gardenu po silnici SS242. Po půlhodince přijíždíte do města Ortisei/St. ulrich (660 km), kousek za ním St.Christina a Wolkenstein/Selva.

Okolí střediska

Střediska nacházející se v blízkosti

Komentáře ke středisku

Autor
Nadpis
Datum
 • Bronas
  Seceda
  25.01.2017 - 22:34

  Pro Karla Z: Díky, už mám Gardenu za sebou, byli jsme tam v pondělí a přikládám report :) Je tam krásně, ale škoda být tam celý týden. V další den jsme zvolili Ski Latemar ve Val Di Fiemme -menší, ale vřele doporučuji a dnes jsem byly na Marmoladě :) Zítra bude následovat Passo San Pellegrino. Kdyžtak napiš své dojmy z Gardeny,nebo jiných středisek :) http://snow.cz/strediska/reporty/3351-val-gardena-groden

 • Karel Z
  Seceda
  24.01.2017 - 15:44

  Broňasovi. Do VG jedu poprvé na vysněný celý týden, takže nemám ještě vyzkoušené, ale propojení ze Secedy na Ciampinoi nebo Monte Pana by mělo být minivláčkem GHERDËINA RONDA EXPRESS http://www.dolomitisuperski.com/skimaps/cartine%2014-15/04_gardena_web.pdf

 • Karel
  Seceda
  24.01.2017 - 13:00

  Ahoj Broňas,nevím jestli už není pozdě,ale ronda je jako vždy perfektně upravená a sjízdná na lyžích,i včetně jižních svahů do Ulrichu.Sníh je tvrdý ,technický,ale perfektní a rychlý.Nikde nejsou ledové plotny a ani v odpoledních hodinách se sníh nenahrnuje.No zkrátka lyžování té nej.kvality,ikdyž příroda letos na Sellu se sněhem asi zapomněla.

Recenze ubytovacích zařízení

Přidat nový komentář nebo recenzi ubytování

sedm - sedm = ?
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

související
články

ski
atlas

Madonna di Campiglio je asi jedno z mála alpských středisek, které zná i skoro každý nelyžař. Je to místo, kam se jezdí nejen vidět, ale hlavně být viděn - promenády ve m...
Lyžování ve výškách: 1550 - 2500 m.n.m
Délka sjezdovek: 150 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %40 %45 %15 %