Reklama

základní
informace

Val Gardena (1060 – 2520 m. n. m.)

Val Gardena je jedno z nejoblíbenějších a dnes také nejdražších dolomitických údolí, leží na severozápadním okraji masivu Sellagruppe.

Když do Val Gardeny vystoupáte z brennerské dálnice, ocitnete se v jiném, jaksi uzavřeném, světě. Díky tomu zde kromě italštiny a němčiny (jsme v Jižním Tyrolsku!) uslyšíte také ladinštinu, která je příbuzná s rétorománštinou a dokládá původní rétské osídlení oblasti. Pro turisty to především znamená 3jazyčné nápisy měst.

Na dně údolí se nachází 3 městečka (Selva, St. Cristina a Ortisei/St. Ulrich), kolem po jeho svazích jsou rozeseté alpské hotýlky a pensiony jako vystřižené z obrázku a nad nimi se tyčí typické dolomitické štíty a věže, v čele s hrozivou tisíc metrů vysokou stěnou Sasso Lunga (poznávací znamení údolí). A mezi tím vším se lyžuje - z celkem 175 km sjezdovek si snad vybere každý.

Díky propojení (tzv. "Sella Ronda") několika středisek ležících kolem Sellagrupe sousedí Selva s Corvarou v Alta Badii, Arrabou a Canazei ve Val di Fassa. K dispozici je pro "turisty na lyžích" až 500 km tratí.


reklama

Lyžařské možnosti

Sjezdovky:
52 + 105 + 18 = 175 / 175 km
Uměle zasněžováno: 92 %
Vleky:
289410
Celková kapacita: 115828 os/h

Srovnat Val Gardena s ostatními středisky

Lyžování

V údolí Val Gardena se nachází povícero zčásti propojených areálů: prvním městem při příjezdu do údolí je St.Ulrich. Odtud míří nové 15kabinky na Seiser Alm, největší louku v Alpách. To napovídá, že šťastní tu budou především ti, kteří se lyžovat učí nebo se prostě jen rádi sklouznou. Až si na více jak 60 km sjezdovek (převážně modrých a ve výšce nad 2.000 m) ujezdíte nohy, tak se svezte koňským spřežením, jako si to zde oblíbila císařovna Sisi.

Další kabinky ze St.Ulrichu vedou na vrchol Seceda (2.515 m) na druhé straně údolí. Tento areál je "nevyhraněný" - jsou tu všechny druhy sjezdovek a většinou i nejméně lyžařů. Ze Secedy lze sjet nejdelší sjezdovkou v údolí zpět do St.Ulrichu - solidní červená, ale ke konci je to skoro bruslení.

Magnetem Val Gardeny je hora Ciampinoi přístupná ze St.Christiny a Selvy, na které je to téměř samý padák včetně "Saslong" - FIS závodní tratě na sjezd Světového poháru.

Posledním, vysloveně sportovním, městečkem je Selva/Wolkenstein, ze kterého kromě kabinky na Ciampinoi a podobně laděné Piz Selly vede kombinace sedačka-kabinka na Passo Gardena, kde se střetávají s lyžařskou oblastí Alta Badia, a na Passo Sella, které tvoří propojení s Corvarou/Alta Badií

Z Wolkensteinu se lze vleky dostat také na hranici s oblastí Val di Fassa, průsmyk Passo Sella: zde se rozkládá síť méně náročných sjezdovek s vynikající horskou atmosférou přímo pod ohromnou stěnou Sasso Lunga (3.181 m).

Snowboard

Pod Ciampinoi je snowboard park. Jízda mimo vyznačené sjezdovky je v Itálii pokutována.

Kam na běžky

V celé oblasti je 98 km tras - mezi St. Ulrich a S. Cristinou, nad Selvou a nebo ještě ve výšce 2000 m na Seiser Alm.

Dopravní dostupnost

Vzdálenost z Prahy: 660 km
Autem z Prahy přes Rozvadov nebo Dolní Dvořiště na Innsbruck (550 km) a průsmyk Brenner (580 km), po 50 km italské dálnice A22 odbočka u Klausenu na Val Gardenu po silnici SS242. Po půlhodince přijíždíte do města Ortisei/St. ulrich (660 km), kousek za ním St.Christina a Wolkenstein/Selva.

Okolí střediska

Střediska nacházející se v blízkosti

Komentáře ke středisku

Autor
Nadpis
Datum
 • Radek
  Lyžování
  04.12.2013 - 16:18

  Nejlepší lyzovani v celé Italii.

 • kamča
  sella Ronda
  28.01.2013 - 14:18

  Aleši a Bronas,díky moc za informace,které rozhodně využiji.

 • Bronas
  Sella ronda
  25.01.2013 - 14:07

  Ahoj Kamčo, Sella Rondu mám sjetou oběma směry tak můžu taky něco přihodit. Zelený okruh je velmi lehký a jeho parametry jsou: 24 km sjezdovek, počet sjezdovek 11, počet lanovek 15. Oranžový okruh je o dost těžší, jedeš po 26 km sjedovek, jejich počet je 10 a na trase je 12 lanovek.
  Jestli to pojedeš jenom s dětma, tak si sjeď pouze zelený okruh. Oranžový má dost obtížných míst, kde jsou některé sjezdovky tak prudké, že je někteří lyžaři sešlapávají. Na druhou stranu, jestli budeš mít možnost to jet i bez dětí, zvol raději oranžový okruh. Více si zalyžuješ, je tam méně nudných přejezdů, více se pokocháš pohledy na Dolomity a dostaneš se i na krásný vrchol Porta Vescovo (2495 m n.m.), což je nejvyšší místo Sella Rondy, pokud pominu odobčku na Marmoládu.
  Pokud vyjedeš ráno v 9 a zastavíš se na půl hoďky obědě, tak s dětma okruh stihneš tak do 14:00 – 14:30. Rozhodně doporučuji být co nejdříve na svahu a užít si nerozježděných sjezdovek a menšího počtu lidí. Později je to tam jak na václaváku a tratě se rychle rozjezdí a nadělají se muldy.
  Jinak Sella Rondu velice doporučuji, pro mě to byl suprový zážitek. Je to perfetkní ski safari a to jak uspořádáním sjezdovek, tak hlavně těmi fantastickými výhledy na Dolomity. Byl jsem na týden na Kronplatzu a Sella Rondě jsem vyčlenil 2 dny, abych si sjel oba orkuhy. Musel jsem každý den dojet 50 km (do Corvary), ale vůbec toho nelituji.
  Byl jsem na přelomu ledna a února těsně před začátkem sezóny, takže lyžařů ještě nebylo tak moc, jak se vykládá. Co ti možná bude vadit je, že občas je nutno sundat lyže a přejít silnic a v Arabbě se projdeš cca 150 metrů pěšky s lyžema na ramenou. Nicméně tento nedostatek má být řešen sedačkovou lanovkou, ale nevím kterou sezónu.
  Užij si si to tam a pak nám napiš jak se ti tam líbilo 

Recenze ubytovacích zařízení

Přidat nový komentář nebo recenzi ubytování

? - pět = tři
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

související
články

ski
atlas

Arabba leží v srdci Dolomit na jihovýchodním okraji masivu Sellagruppe. Díky propojení (tzv. "Sella Ronda") několika středisek ležících kolem Sellagrupe sousedí Arraba s ...
Lyžování ve výškách: 1450 - 2600 m.n.m
Délka sjezdovek: 57 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %35 %51 %14 %