Reklama

základní
informace

Zadov - Churáňov (890 – 1110 m. n. m.)

Zadov - Churáňov je sportovním centrem jihočeské části Šumavy. Zadov leží 15 km od Vimperka, na hranicích CHKO a Národního parku Šumava. Tato horská osada se rozkládá na horských loukách severovýchodního okraje Kvildských plání - na východním svahu Churáňovského vrchu (1118 m) v nadmořské výšce 880 - 1070 m, nad údolím říčky Spůlka.

Kromě areálu pro sjezdové lyžování je Zadov - Churáňov rovněž znám milovníkům bílé stopy jako domovské středisko Kateřiny Neumannové.


reklama

Lyžařské možnosti

Sjezdovky:
3 + 2 = 5 / 5 km
Uměle zasněžováno: 60 %
Vleky:
4020
Celková kapacita: 4500 os/h

Srovnat Zadov - Churáňov s ostatními středisky

Lyžování

Na Zadově se lyžuje na východních svazích ve dvou nepropojených areálech - areál Kobyla + sjezdovky kolem původní lanové dráhy.

Areál Kobyla
Na svazích Churáňovského vrchu (1.105 m.n.m.) leží 4 sjezdovky lehké a střední obtížnosti (převýšení 150 m), 2 skokanské můstky ( K-84 a K-55 ) a cvičný plácek.
Hlavním přepravním zařízením na Kobyle je 4-sedačková lanovka, v dolní části jsou pak ještě 2 kratší pomy. Svah "V ráji" nabízí nejlepší lyžování na zrušeném "bubnu" malých můstků a také přírodní minirampu s umělými překážkami.

Zasněžováno je 5,2 ha sjezdovek, nebo-li cca 2,5 km = celá spodní část areálu Kobyla s malými vleky, celá velká pravá sjezdovka (Pucalka) a 2/3 levého svahu ( u můstků).

Areál Lanové dráhy
Jednosedačková "babička" s kapacitou 363 os./hod nenabízí sice obvyklý komfort, ale sjezdové tratě patří k tomu nejlepšímu na Zadově. Dá se lyžovat i po trase Lanové dráhy, ale ta se neupravuje - super pro boulaře a snb. Vedle LD je druhý plácek lyžařské školy s vlekem, a 300 metrová Poma začínající u hotelu Churáňov.

Areály bohužel nejsou propojeny na lyžích.

Snowboard

Zatím je v provozu skok a zábradlí v lokalitě Pucalka a přírodní U-rampička na sjezdovce č.4, která se ale neupravuje.

Kam na běžky

Známý běžecký areál Churáňov leží v nadmořské výšce kolem 1100 m n.m., nabízí jedno z nejlepších běžeckých lyžování v Čechách s návazností na upravované trasy v celém NP Šumava.
Známé závodní tratě 1 - 15 km, které hostily SP v běhu na lyžích již v roce 1983, a které má v současnosti za domovské naše běžecká jednička Kateřina Neumanová.
Další turistické trasy v délce až 80 km jsou pravidelně upravovány a vedou směrem na Zlatou studnu, Horskou Kvildu, Kvildu, Prameny Vltavy, Černou Horu, Březník, Modravu, Filipovu Huť, ale i na Zhůří a Nové Hutě.

Kam zajít po lyžování

3 bary v hotelích, bar " Černá díra", 4 hospody a 3 bufety. Disco bývá na Sporthotelu Olympia - je tam i sauna.
Lépe je na tom blízký Vimperk (15 km) - několik diskoték a "větší" množství night clubů ... Nejbližší bazény - Srní - 25 km, Strakonice 35 km, Prachatice 35 km. V okolí lyžařského areálu je několik hotelů a penziónů s restauracemi.

Dopravní dostupnost

Vzdálenost z Prahy: 155 km
Autem
Praha směr Strakonice, za Strakonicemi před Volyní doprava na Čestice, Vacov, Stachy a Zadov, při sněžení a díky špatné cestě Stachy - Zadov doporučujeme ze Strakonic na Vimperk, doprava na Zdíkov, doleva na Nový Dvůr a Zadov,

Plzeň - Klatovy - Kolinec - Sušice - Kašperské hory - Stachy - Zadov - 95 km
Č.Budějovice - Netolice - Husinec - Vimperk - Zdíkov - Nový dvůr - Zadov 75 km

3 velká parkoviště (u dolní stanice LD, v areálu Kobyla, u běžeckého stadiónu Churáňov - horní stanice LD).
Mimo tato parkoviště a soukromá parkoviště jednotlivých ubytovatelů, je na celém území Zadova a Churáňova zákaz zastaveni.

Autobus Zadov - Vimperk, Strakonice, Praha Stachy - Vimperk, Strakonice, Praha, Plzeň, Č.Budějovice

Trasu přímo z vašeho bydliště si můžete spočítat zde.

Okolí střediska

Střediska nacházející se v blízkosti

Ubytování v blízkosti střediska

Komentáře ke středisku

Autor
Nadpis
Datum
 • Tur
  Pozor na bundy
  23.01.2016 - 15:51

  Na Zadov si raději vezměte starší bundu nebo pláštěnku. Kape jim tam z ložisek na lanovce olej a všichni mají černé bundy. Doufám, že nám provozovatel proplatí účtenku z čistírny, pokud to ovšem půjde vyprat. Skol

 • digi
  Nesmysly na webu
  22.01.2014 - 23:17

  Je nehoráznost tvrdit o sněhovém poprašku, který ihned roztál, že se jedná o 2 cm prachového sněhu, který je na sjezdovce. Ta je zledovatělá, odpoledne nahrabaná a dokonce zčásti (pod lesem) neupravená. A za takovou nabídku chtějí stále plné jízdné hlavní sezóny! Tady se zastavili v roce 1990!

 • Pepe
  Souhlasim
  06.12.2008 - 12:51

  To placene parkoviště je fakt síla no ještě že tu máme mitterdorf, za stejné peníze daleko lepší zázemí i sjezdovky...
  Třeba až na zadově budou páni majitelé jezdit sami, pochopí že méně je někdy více.

Přidat nový komentář nebo recenzi ubytování

jedna * ? = dva
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

související
články

ski
atlas

La Rosiere leží naproti Les Arcs pod masívem Mont Blanc a patří mezi klidnější střediska, která tolik netrpí návalem lyžařů. Část sjedovek se nachází i na území Itálie (L...
Lyžování ve výškách: 1200 - 2650 m.n.m
Délka sjezdovek: 150 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
10 %36 %40 %15 %