Reklama

základní
informace

Zadov - Churáňov (890 – 1110 m. n. m.)

Zadov - Churáňov je sportovním centrem jihočeské části Šumavy. Zadov leží 15 km od Vimperka, na hranicích CHKO a Národního parku Šumava. Tato horská osada se rozkládá na horských loukách severovýchodního okraje Kvildských plání - na východním svahu Churáňovského vrchu (1118 m) v nadmořské výšce 880 - 1070 m, nad údolím říčky Spůlka.

Kromě areálu pro sjezdové lyžování je Zadov - Churáňov rovněž znám milovníkům bílé stopy jako domovské středisko Kateřiny Neumannové.


reklama

Lyžařské možnosti

Sjezdovky:
3 + 2 = 5 / 5 km
Uměle zasněžováno: 60 %
Vleky:
4020
Celková kapacita: 4500 os/h

Srovnat Zadov - Churáňov s ostatními středisky

Lyžování

Na Zadově se lyžuje na východních svazích ve dvou nepropojených areálech - areál Kobyla + sjezdovky kolem původní lanové dráhy.

Areál Kobyla
Na svazích Churáňovského vrchu (1.105 m.n.m.) leží 4 sjezdovky lehké a střední obtížnosti (převýšení 150 m), 2 skokanské můstky ( K-84 a K-55 ) a cvičný plácek.
Hlavním přepravním zařízením na Kobyle je 4-sedačková lanovka, v dolní části jsou pak ještě 2 kratší pomy. Svah "V ráji" nabízí nejlepší lyžování na zrušeném "bubnu" malých můstků a také přírodní minirampu s umělými překážkami.

Zasněžováno je 5,2 ha sjezdovek, nebo-li cca 2,5 km = celá spodní část areálu Kobyla s malými vleky, celá velká pravá sjezdovka (Pucalka) a 2/3 levého svahu ( u můstků).

Areál Lanové dráhy
Jednosedačková "babička" s kapacitou 363 os./hod nenabízí sice obvyklý komfort, ale sjezdové tratě patří k tomu nejlepšímu na Zadově. Dá se lyžovat i po trase Lanové dráhy, ale ta se neupravuje - super pro boulaře a snb. Vedle LD je druhý plácek lyžařské školy s vlekem, a 300 metrová Poma začínající u hotelu Churáňov.

Areály bohužel nejsou propojeny na lyžích.

Snowboard

Zatím je v provozu skok a zábradlí v lokalitě Pucalka a přírodní U-rampička na sjezdovce č.4, která se ale neupravuje.

Kam na běžky

Známý běžecký areál Churáňov leží v nadmořské výšce kolem 1100 m n.m., nabízí jedno z nejlepších běžeckých lyžování v Čechách s návazností na upravované trasy v celém NP Šumava.
Známé závodní tratě 1 - 15 km, které hostily SP v běhu na lyžích již v roce 1983, a které má v současnosti za domovské naše běžecká jednička Kateřina Neumanová.
Další turistické trasy v délce až 80 km jsou pravidelně upravovány a vedou směrem na Zlatou studnu, Horskou Kvildu, Kvildu, Prameny Vltavy, Černou Horu, Březník, Modravu, Filipovu Huť, ale i na Zhůří a Nové Hutě.

Kam zajít po lyžování

3 bary v hotelích, bar " Černá díra", 4 hospody a 3 bufety. Disco bývá na Sporthotelu Olympia - je tam i sauna.
Lépe je na tom blízký Vimperk (15 km) - několik diskoték a "větší" množství night clubů ... Nejbližší bazény - Srní - 25 km, Strakonice 35 km, Prachatice 35 km. V okolí lyžařského areálu je několik hotelů a penziónů s restauracemi.

Dopravní dostupnost

Vzdálenost z Prahy: 155 km
Autem
Praha směr Strakonice, za Strakonicemi před Volyní doprava na Čestice, Vacov, Stachy a Zadov, při sněžení a díky špatné cestě Stachy - Zadov doporučujeme ze Strakonic na Vimperk, doprava na Zdíkov, doleva na Nový Dvůr a Zadov,

Plzeň - Klatovy - Kolinec - Sušice - Kašperské hory - Stachy - Zadov - 95 km
Č.Budějovice - Netolice - Husinec - Vimperk - Zdíkov - Nový dvůr - Zadov 75 km

3 velká parkoviště (u dolní stanice LD, v areálu Kobyla, u běžeckého stadiónu Churáňov - horní stanice LD).
Mimo tato parkoviště a soukromá parkoviště jednotlivých ubytovatelů, je na celém území Zadova a Churáňova zákaz zastaveni.

Autobus Zadov - Vimperk, Strakonice, Praha Stachy - Vimperk, Strakonice, Praha, Plzeň, Č.Budějovice

Trasu přímo z vašeho bydliště si můžete spočítat zde.

Okolí střediska

Střediska nacházející se v blízkosti

Ubytování v blízkosti střediska

Komentáře ke středisku

Autor
Nadpis
Datum
 • Tur
  Pozor na bundy
  23.01.2016 - 16:51

  Na Zadov si raději vezměte starší bundu nebo pláštěnku. Kape jim tam z ložisek na lanovce olej a všichni mají černé bundy. Doufám, že nám provozovatel proplatí účtenku z čistírny, pokud to ovšem půjde vyprat. Skol

 • digi
  Nesmysly na webu
  23.01.2014 - 00:17

  Je nehoráznost tvrdit o sněhovém poprašku, který ihned roztál, že se jedná o 2 cm prachového sněhu, který je na sjezdovce. Ta je zledovatělá, odpoledne nahrabaná a dokonce zčásti (pod lesem) neupravená. A za takovou nabídku chtějí stále plné jízdné hlavní sezóny! Tady se zastavili v roce 1990!

 • Pepe
  Souhlasim
  06.12.2008 - 13:51

  To placene parkoviště je fakt síla no ještě že tu máme mitterdorf, za stejné peníze daleko lepší zázemí i sjezdovky...
  Třeba až na zadově budou páni majitelé jezdit sami, pochopí že méně je někdy více.

Přidat nový komentář nebo recenzi ubytování

? - deset = nula
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

související
články

ski
atlas

Lenk se nachází na jižním okraji kantonu Berner Oberland. Společně se sousedním Adelbodenem tvoří kvalitní areál, kde se každoročně pořádají závody Světového poháru. Naví...
Lyžování ve výškách: 1100 - 2200 m.n.m
Délka sjezdovek: 210 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %44 %46 %10 %