Reklama

základní
informace

Železná Ruda Belveder (786 – 896 m. n. m.)

Železná Ruda je městečko ležící 40 km jižně od Klatov u hranic s Německem. Je největším rekreačním střediskem západní Šumavy. Dominantou města je ojedinělá stavební památka - barokní kostel, postavený v 1. polovině 18. století. V 1. polovině 16. století se zde těžila a zpracovávala železná ruda a v 17. a 18. století se rozvinula výroba skla. Většina lyžařských terénů je na jižních svazích, celkem jsou v okolí města 3 menší areály (Belveder, Nad nádražím a Samoty). Město je také východiskem turistických a běžeckých tras. Cca. 3 km od Železné Rudy najdete další lyžařský areál Špičák a za hranicemi pak Velký Javor, nejvyšší horu Šumavy.


reklama

Lyžařské možnosti

Sjezdovky:
2 + 1 = 3 / 2 km
Uměle zasněžováno: 100 %
Vleky:
4000
Celková kapacita: 2750 os/h

Srovnat Železná Ruda Belveder s ostatními středisky

Lyžování

V Železné Rudě se lyžuje na Belvederu, Nad nádražím a na Samotách.

Belveder - 3 sjezdovky střední obtížnosti částečně uměle zasněžované. (celkem 1,5 km a 3 vleky).

Nad nádražím - široká modrá louka nad železniční stanicí, délka 700 m, 2 vleky - kotva + kratší poma, od horní stanice kotvy se lze dostat na Belveder (cca. 100 m), společný skipas s Belvederem.

Samoty - široký a lehký svah (délka 850 m) vhodný pro výuku lyžování a snowboardu, nachází na kraji Železné Rudy se směrem na Ferdinandovo údolí.

Snowboard

V areálech přímo v Železné Rudě není žádná infrastruktura pro snowboard, nejbližší snowpark je v blízkém areálu Špičák (cca. 5 km).

Kam na běžky

Trasy směrem na Pancíř (Můstek a Prenet), Hofmanky a případně Modravu a Kvildu. Závodní běžecké tratě nahoře na Belvederu směrem na Hofmanky. Upravené tratě na Špičáku nad nádražím u lyžařské školy.
Běžecké tratě také směr Debrník, Ferdinandovo údolí a dále do Německa. Celkem okolo 100 km běžeckých tratí v ČR. Většina stop strojově upravována.
Možnost využít běžeckého areálu Bretterschachten v Německu (12 km od ŽR) ve výšce 1.150 - 1.350 m n.m. Platí se za parkoviště u areálu. Další tratě v Německu u Arber See a v Bavorské Rudě směrem nahoru na Brennes (Javor).

Kam zajít po lyžování

V blízké Železné Rudě je množství restaurací a barů. Přímo na Belvederu je Snowtubing - sjíždění svahu ve sněhovém koridoru na gumových člunech. bohužel chybí bazén, ten nejbližší - Osserbad - je až v německém Lamu vzdáleném 30 km.

Dopravní dostupnost

Vzdálenost z Prahy: 176 km
Autem z Klatov buď přes Nýrsko nebo Běšiny a Železnou Rudu (z Plzně cca 1,5 h, 80 km).
Parkoviště u areálu Samoty. Pro areál Belveder u hotelu Engadin nebo před areálem při výjezdu z města.


Trasu přímo z vašeho bydliště si můžete spočítat zde.

Vlakem z Plzně cesta trvá asi 2,5 h.

Okolí střediska

Střediska nacházející se v blízkosti

Ubytování v blízkosti střediska

Komentáře ke středisku

Autor
Nadpis
Datum
  • Vlasta
    Belveder UŽ NIKDY
    06.02.2017 - 13:38

    Jedním slovem HRŮZA a TRAGÉDIE. Včera jsem po dlouhých letech navštívil a lyžařský areál Belveder, kde jsem jako dítě trávil každou zimu. Bohužel jsem se v přístupu vlekařů a k údržbě sjezdovek vrátil o 30 let zpět do tolality. Ani se nedivím, že na vlecích skoro nikdo nejezdil, protože sjezdovky byly neupravené (rolbu možná několik dní neviděly) a tam kde si to lyžaři neušlapali sami, tak tam bylo cca 20 cm neupraveného těžkého mokrého sněhu. Co už jsem snad nikdy nezažil, vlekaři dokonce chvílemi i vypínali vlek, protože nebylo koho vozit :) a to byla neděle, kdy ostatní vleky byly narvané. Dále stopa pod vlekem jak na Belvederu, tak pod Pomou ve spřízněném areálu Nad nádražím, byla pro snowboardisty jedna katastrofa. Snowboardisty to díky sklonu stopy neustále tlačilo ven ze stopy (kolikrát přímo na stožár vleku), takže i zkušení snowboardisti padali jako švestky na podzim. Vlekařům to evidentně, i přes žádosti o nápravu, nevadilo. Spokojenost zákazníků je majitelům areálu asi fuk. A tak se už zase těším na skvělé služby v Alpách :)

Přidat nový komentář nebo recenzi ubytování

? * jedna = tři
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

související
články

ski
atlas

Městečka Andalo, Fai della Paganella a Molveno tvořící středisko Paganella leží nedaleko brennerské dálnice kousek před Trentem. Přímo nad dálnicí se tyčí obrovský skalní...
Lyžování ve výškách: 1030 - 2125 m.n.m
Délka sjezdovek: 53 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %23 %74 %6 %