Reklama

základní
informace

Zermatt (1603 – 3899 m. n. m.)

Které středisko patří ke Švýcarsku stejně nerozlučně jako čokoláda či hodinky? Odpověď je jednoduchá -Zermatt. Je to také určitě tím, že leží pod nejfotografovanější horou Evropy - Matterhornem (4478 m). Společně s italskou Cervinií pak tvoří jeden z největších a nejvýše položených lyžařských areálů Evropy (téměř 400 km sjezdovek). Navíc přes léto je k dispozici nejrozsáhlejší areál letního lyžování.


reklama

Lyžařské možnosti

Sjezdovky:
69 + 188 + 56 = 313 / 313 km
Uměle zasněžováno: 18 %
Vleky:
1420222
Celková kapacita: 84551 os/h

Srovnat Zermatt s ostatními středisky

Lyžování

Stovky kilometrů kvalitních sjezdovek, spousta freeride možností včetně heliskiingu a nádherná příroda. To je v Zermattu již v "základní výbavě".

Oproti ostatním střediskům je ale navíc vysoká nadmořská výška, která poskytuje tu nejlepší možnou záruku dostatečného množství a kvality sněhové pokrývky. Lyžařský areál leží až na samém konci Mattertalu pod masivem nejvyšší hory Švýcarska Monte Rosy/Dufourspitze (4634 m) a Matterhonu. Lyžuje se tedy opravdu vysoko - až do výšky 3899 m, většina tratí leží nad hranicí 2500 m.

Celá oblast Zermatt/Cervinia je rozdělena do 3 částí:

Přímo z centra Zermattu můžete metrem vyrazit do oblasti Sunnegga/Rothorn (3103 m). Horní pasáže z vrcholu Rothorn do mezistanice Blauherd jsou ostřejší, tratě vedoucí až dolů do Zermattu jsou méně náročné. Kromě sjezdovek se vám z vrcholu otevře i nádherný výhled na Matterhorn, prý nejlepší v celé oblasti.

Z vrcholu Rothornu pak můžete na lyžích přejet do druhého areálu Gornegrat/Stockhorn. Druhá cesta do něj vede přímo z centra Zermattu, tentokrát "povrchovou" dopravou - zubačkou. Ta vás zaveze až do výšky 3089 m na vrchol Gornergratu. Dále můžete 2 kabinkami pokračovat až na Stockhorn (3405 m), v jehož okolí najdete náročné freeride i upravované tratě. Sjezd z Gornergratu dolů vede po modré pláni, v "ceně" je opět krásný výhled na Matterhorn.

Třetí a největší část areálu se rozprostírá na hraničním hřebenu mezi Švýcarskem a Itálií a příznačně se nazývá Matterhorn Glacier Paradise. Z Zermatu do ní vede nová osmikabinka Matterhorn-Express, která Vás nejprve zaveze do mezistanice Furi, kde končí většina sjezdovek. Dále nahoru máte na výběr mezi trasou přes Schwarzsee nebo Trockener Steg. Z Trockener Steg můžete až do výšky 3883 na tzv. "Malý Matterhorn", odkud je z nejvýše položené vyhlídkové plošiny v Alpách výhled na celkem 38 čtyřtisícovek (výjezd z Zermattu trvá cca. 40 min.)! Navštívit také můžete nejvýše položenou ledovcovou jeskyni v Alpách.
Ze Schwarzsee se dostanete ještě o pár metrů víc - do výšky 3889 na hranici mezi Švýcarskem a Itálii (pouze v létě, v zimě konečná o několik desítek metrů níže).

Zpět dolů do Zermattu to máte přes Plateau Rosa celých 17 kilometrů - začátek je opět ostřejší, lyžařsky nejzajímavější je červená střední část nad Schwarzsee. Dojezd do Zermattu z Furi je mírnější. Vyplatí se ale dolů nespěchat a raději si opakovaně vychutnat dvě nádherné carvingové tratě z Furggsattelu, na které je přístup sedačkou z Trockener Steg.

Pro příznivce mezinárodní lyžařské turistiky se z Plateau Rosa otevírá na druhou stranu italská část areálu s celkem 200 km tratí.

Všechny tři areály na švýcarské straně jsou dostupné z různých míst Zermattu, přesun je ale relativně jednoduchý, po městečku pendlují elektrobusy zahrnuté v ceně skipasu, autoprovoz je v Zermattu vyloučen.

Protože díky vysoké nadmořské výšce je v Zermattu sezóna pořád, tak přes léto je k dispozici nejrozsáhlejší areál letního lyžování. Novinkou je společný letní skipas se sousedním Saas-Fee (40 min. autem od Zermattu) - k dispozici máte tak až 41 km sjezdovek.

Snowboard

Pod Furgsattelem je Gravity park, jeho "letní" verze se nachází na ledovci pod Klein Matterhorn.

Kam na běžky

Do Zermattu se na běžky nejezdí - našli byste tu jen pár poměrně "ubohých" tras.

Kam zajít po lyžování

Oproti jiným top class střediskům jako Davos nebo Sv. Mořic je nabídka v Zermattu poněkud chudší. I tak zde naleznete většinu toho, co lze očekávat (bazén, ten. halu, masáže, sáňkování, 45 km zimních chodníků..). Absenci kasina jistě vynahradí několik místních klenotnictví. Zajímavá je určitě i návštěva horolezeckého muzea, kde uvidíte výstroj prvních horolezců a horských vůdců, popsána je i historie dobývání vrcholů - např. Matterhorn jako první v roce 1865 zdolal novinář Edward Whymper.

Dopravní dostupnost

Vzdálenost z Prahy: 1040 km
Autem po dálnici přes Rozvadov směr Norimberk - Karlsruhe - Basel - Bern - Fribourg - Montreux - Martigny - Sierre. Ze Sierre pokračujete po silnici údolím Rhony a ve Visp odbočíte směrem na Zermatt a Saas-Fee. Po cca. 5 km ve Staldenu vjedete do Mettertalu. Silnice končí ve vesničce Täsch, kde je záchytné parkoviště, dále pokračujete do 8 km vzdáleného Zermattu vláčkem. Většina parkovišť v Täsch je placená (cca. 10 CHF/den). Z konce dálnice u Sierre je to do Täsch cca. 60 km.

Lze ovšem také využít autovlaku v tunelu Lötschberg - v tom případě pokračujete z Bernu směr Thun a Kandersteg, vlakem "podjedete" hlavní hřeben Bernských Alp a jste přímo v údolí Rhony za Sierre. Za 25 CHF ušetříte cca. 100 km po dálnici. Bližší informace naleznete zde.

Trasu přímo z vašeho bydliště si můžete spočítat zde.

Letadlem na letiště v Sionu nebo Ženevě.

Okolí střediska

Střediska nacházející se v blízkosti

Ubytování v blízkosti střediska

Komentáře ke středisku

Autor
Nadpis
Datum
 • Lucie
  Klára
  23.04.2013 - 07:04

  Kláro, je to jednoduché. Autem končíte ve vesničce Tash, dál to nejde. Tady je velký parkovací dům za cca 7ChF/den. Ubytovat se tady dá taky, je to levnější, než přímo v Zermattu. Na druhou stranu si budete muset koupit dražší skipas, protože bez něho se nedostanete na ubytování - je v něm zahrnuta cena vlaku z Tashe do Zermattu a zpět. Nebo můžete jezdit Taxi, ale to vyjde dráž. Pokud budete bydlet přímo v Zermattu, tak tam je ubytko dražší, ale je tam zase o pár kaček levnější ten skipas. Podle mého názoru je lepší, ubytovat se přímo v Zermattu. Sice to bude stát víc, ale na tomto místě to není o šetření, tady je to o zážitku. A ten bude přímo v Zermattu rozhodně větší. Pokud nehledíte na korunu, tak si rozhodně kupte vyvezení vrtulníkem na svahy Monte Rosy. Cena je kolem 370ChF za jeden let, převýšení sjezdu je 2500m a zabere to 4-5h času. Cena je sice vysoká, ale ten zážitek se prostě finančně vyčíslit nedá !!!!

 • Bronas
  Platba eury
  27.02.2013 - 19:43

  Dá se platit na švýcarské straně na sjezdovkách eury, nebo si máme vzít i franky? Díky za odpověď, v sobotu odjížídím do Cervinie :)

 • Jarka
  sjezdovky
  31.01.2013 - 15:32

  Ale,no tak-do Francie jezdíme lyžovat 2x ročně,také do Tignes i Val Tho.Nějak si nemůžu vzpomenout,jak tam vypadají neupravené sjezdovky???Nebo jsou Švýcaři takoví borci a kličkují s rolbami mezi lyžaři?

Recenze ubytovacích zařízení

Přidat nový komentář nebo recenzi ubytování

pět * čtyři = ?
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

související
články

ski
atlas

Damuls leží na západě Rakouska v oblasti Bregenzer Wald. Patří sice mezi menší lyžařské areály, přesto se pyšní sloganem "das schneereichste Dorf der Welt" (česky snad ne...
Lyžování ve výškách: 1360 - 2020 m.n.m
Délka sjezdovek: 109 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %26 %46 %28 %