Reklama

základní
informace

Tignes (1550 – 3456 m. n. m.)

Propojená oblast Tignes / Val d´Isere nazvaná Espace Killy bezesporu patří společně s 3 Vallées do kategorie "lyžařských rájů". Na 300 km sjezdovek nabízí vše, co si i ten nejnáročnější lyžař může přát.

Samotné Tignes tvoří pět částí: dvě menší a pro lyžování méně významné - Les Brevieres (pod přehradou ve výšce 1550 m.n.m.) a Les Boisses (u přehrady ve výšce 1850 m.n.m.) a tři hlavní: Le Lavachet, Le Lac a nejvýše položený Val Claret (2100 m.n.m.), odkud se dostanete za několik minut metrem přímo na ledovec pod vrcholem La Grande Motte (3.656 m.n.m.).


reklama

Lyžařské možnosti

Sjezdovky:
22 + 69 + 65 + 16 = 150 / 150 km
Uměle zasněžováno:
Vleky:
73172
Celková kapacita: 70700 os/h

Srovnat Tignes s ostatními středisky

Lyžování

Permanentka na SuperTignes zahrnuje asi 150 km tratí, které spojuje zhruba 60 lanovek a vleků. Rozhodnete-li se zakoupit si permanentku i na oblast Val d´Isere (tzv. Espace Killy), máte k dispozici 300 km sjezdovek a 102 vleků. K moderně vybavenému areálu patří dvě známé tunelová lanovky (Ski-Metro) - jedna vede na ledovec z Val Claret, druhá vás pak vyveze ve Val d´Isére z části La Daille na vrchol Bellevarde.

Lyžařsky nejatraktivnější je v Tignes bezesporu část Val Claret. Je nejvýše položená, tj. nabízí největší jistotu sněhu a potom je obklopena ze všech stran velice kvalitními tratěmi. Doporučujeme hlavně sjezd s převýšením téměř 1400 m z ledovce Grande Motte (horní stanice lanovky pod vrcholem je ve výšce 3450 m.n.m.). Na ranní rozjěždění jsou pak ideální široké jižní svahy přímo ve Val Claret směrem na Col du Palet.

Ovšem i terény v okolí Tignes Le lac si zaslouží vaši pozornost - zejména sjezd z vrcholu Toviere (2.704 m.n.m.) nebo výlet na protější stranu údolí přes Aiguille Percée dolů až pod přehradu do Tignes Les Brevieres (při dobrých sněhových podmínkách).

Kdo se nabaží tratí v okolí samotného Tignes, tak může vyrazit do Val d´Isére. Velmi známá je tam červená závodní trať Coupe du monde - O.K. (Oreiller - Killy) s převýšením 1000 m vedoucí z vrcholu Bellevarde do části La Daille. Na této trati se jezdí tzv. kritérium prvního sněhu, které je součástí Světového Poháru. Pro lyžařské sebevrahy je pak k dispozici i černý sjezd z Bellevarde přímo do Val d´Isére s velmi prudkým závěrečným padákem.

Pro "cestovatelsky" založené lyžaře doporučujeme výlet na ledovec Pissaillas, odkud je krásný výhled na celý areál včetně dominaty La Grande Motte. Cesta z Tignes a zpět zabere cca. půl dne.

Snowboard

Vedle sedačky z Val Claret na ledovec je snowpark s half-pipe.

Kam na běžky

Na ledovci je několik okruhů pro běžkaře. Ale kdo by jezdil do Tignes na běžky, že?

Kam zajít po lyžování

Po několika letech čekání byl v létě 2006 konečně u jezera otevřen aquapark (25 m bazén, sauny, masáže atd.), který tomuto středisku citelně chyběl. Kromě potápění pod led jezera si tedy můžete v Tignes už i normálně zaplavat.

V centru střediska (v části Val Claret i Le Lac) samozřejmě najdete celou řadu restaurací, sportovních prodejen a nákupní centra.

Co se dalšího sportovního vyžití po lyžování týče, máte možnost navštívit bowling, squash, fitness centrum, tělocvičnu, stolní tenis nebo se projet na koních či se psím spřežením.

Dopravní dostupnost

Vzdálenost z Prahy: 1140 km
Autem po dálnici přes Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Basel - Bern - Ženeva - Annecy. Na úseku Ženeva-Annecy cca. 30 km bez dálnice po N201.
Z Annecy po silnici N506 do Alberville, dále po rychlostní komunikaci N90 do Moutiers. Kde sjedete na D925 směr Bourg-Saint-Maurice a dále po D902/D81 vystoupáte do Tignes. Z konce N90 je to cca. 60 km.

Trasu přímo z vašeho bydliště si můžete spočítat zde.

Letadlem : na letiště v Ženevě (190 km), nebo St. Exupéry v Lyonu (240 km) a dále busem - jízdní řády busů na Altibus, VFD nebo Autocars Martin, popřípadě na stránkách letiště v Ženevě, Lyonu.

Okolí střediska

Střediska nacházející se v blízkosti

Ubytování v blízkosti střediska

Komentáře ke středisku

Autor
Nadpis
Datum
 • Kuba
  Jaroslava a Jan
  16.12.2014 - 16:25

  Pan Jan ať lyžuje v ČR, když na to nemá a paní Jaroslava ať dál jezdí do Tignes, protože jinde nebyla. Stějně to zatím se sněhem je katastrofa.

 • Jan
  Jaroslava
  20.10.2014 - 07:42

  Možná by stačilo, pokud by si paní Jaroslava dala tu práci a přečetla si můj příspěvek ještě jednou. Už první věta potvrzuje to, co mě odepsala.
  Tím pádem nechápu, co vlastně chtěla sdělit ????
  Lyžování je tam krásné, to jsem nikde nezpochybnil, ale zbytek je dost katastrofální. Na rozdíl od ostatních Alpských zemí se ve Francii lanovky neuklízejí a tudíž je na nich ráno vrstva sněhu. A není opravdu příjemné, když musí lyžař celý týden sedět ve vrstvě sněhu, protože ho ze sedáku nikdo nezamete. V celém areálu Espace Killy jsou pouze 3 sedačkové lanovky kryté bublinou.
  Za stejné peníze, které stojí lyžování ve Francii a konkrétně v Tignes, se dá lyžovat ve Švýcarsku a to je úplně jiný level. Tam i při hustém sněžení sedí člověk na lanovce v suchu na vyhřívané sedačce, nefouká na něj, nesněží. To se člověku v Tignes, potažmo Francii stát nemůže. Francie ještě neobjevila takové vymoženosti, jako jsou garáže na sedačkové lanovky, či vyhřívané sedačky s bublinou. Tak daleko vývoj ve Francii opravdu ještě nepokročil.
  Co se týče ubytování, tak to je úplně to poslední, co mě v Tignes vadilo. S tím jsem problém neměl, pouze jsem napsal, že je to středisko vybydlené. A to nejen z vnitřku, ale i z venku.
  Na druhou stranu je moc dobře, že se Vám ve Francii líbí a že tam jezdíte. Aspoň bude volněji jinde.

 • Jaroslava
  Špička lyžování
  17.10.2014 - 12:33

  Myslím, že středisko Tignes a Val d Isere patří ke špičkám evropského lyžování. Nevím, zda pan Jan v předchozím komentáři sem jezdí lyžovat nebo bydlet, ale co už by bylo jinde k lyžování lepší. V určitém smyslu nás romazlilo bydlení na sjezdovce, což jinde je málokde (kromě Francie samozřejmě). Bydlení je tu tak nastaveno, malé a drahé, ale to umocní lyžařské terény a atmosféra hor. Proto do Francie jezdíme, to se jinde nedá srovnat. Je hodně středisek v Rakousku i jinde, kde jsou ještě pomy nebo vleky, to je tady přece výjimka.
  Příští rok jedem do 3 údolí (potřetí), což je naprosto srovnatelné!
  Na Francii nedáme dopustit, je to to nejlepší, co jsme zažili ..:-)

Recenze ubytovacích zařízení

Přidat nový komentář nebo recenzi ubytování

? * pět = 20
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

související
články

ski
atlas

Chamonix je jedním z mála středisek ve Francii, které je zároveň i menším městečkem s "celoročním provozem". Z čistě "lyžařského" pohledu má sice Chamonix jakožto pořadat...
Lyžování ve výškách: 1030 - 2525 m.n.m
Délka sjezdovek: 57 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
7 %25 %37 %39 %