Reklama

základní
informace

Verbier - Veysonnaz - 4 Vallées (821 – 3330 m. n. m.)

Nad údolím Rhony poblíž jihošvýcarského Sionu se rozprostírají lyžařské terény jedné z nejrozsáhlejších oblastí Švýcarska - 4 údolí. Hlavními centry jsou dvě horské vesničky - Veysonnaz ve východní části a Verbier v západní. Dominantou oblasti je Mont Fort (3330 m), odkud je krásný výhled na okolní alpské velikány Matterhorn/Monte Rosa, Mont Blanc nebo na masiv Jungfrau.


reklama

Lyžařské možnosti

Sjezdovky:
135 + 170 + 26 = 331 / 331 km
Uměle zasněžováno: 50 %
Vleky:
4311260
Celková kapacita: 79710 os/h

Srovnat Verbier - Veysonnaz - 4 Vallées s ostatními středisky

Lyžování

Celý areál nabízí 331 km upravovaných tratí a 79 km neupravovaných skiroutes na svazích s převážně východní/západní orientací (4 hlavní údolí vedou severo-jižním směrem).

Díky své rozsáhlosti jsou 4 údolí rozdělena do dvou hlavních částí: východní nazvaná "La Printze" s centrem ve Veysonnaz (zahrnuje též tratě v okolí Nendaz, Thyon a Siviez) a západní s centrem ve Verbier (zahrnuje tratě nad Verbier + Mont Fort a menší areál v Mayens-de-Bruson). Obě části jsou sice propojeny ve stanici Tortin pod Mont Fort, ovšem přejezd z jednoho konce 4 údolí na druhý je díky menšímu počtu a menší kapacitě propojovacích vleků poněkud zdlouhavý.

Nejnáročnější a nejdelší tratě vedou z Mont Fort přes Col des Gentianes (2950 m) do Verbier (1500 m) nebo až do Le Chable (821 m - 15 km dlouhý sjezd). Na druhou stranu sjedete po nejtěžší černé v oblasti do Tortin (2050 m) ev. až do Siviez (1730 m). Množství dalších sjezdových tratí a lanovek naleznete také nad samotným Verbier, odkud vedou také - spíše méně náročné - tratě přes Savoleyres (2354 m) do vesničky La Tzoumaz (1500 m). V okolí Mont Fort je samozřejmě množství freeride příležitostí.

Ve východní části areálu si nenechte ujít trať Světového poháru přímo nad Veysonnaz tzv. "Medvědí" sjezdovku (Piste de l´Ours) nebo náročné červené/černé vedoucí z hřebene Etherolla - Grepon Blanc. Do druhého nástupního místa východní části - do Nedaz - zavítají zejména příznivci pohodového ježdění nebo rodiny s dětmi.

Snowboard

Nabídka je široká - nad Verbier v okolí stanice La Chaux je "1936 Neipark" s množstvím skoků, překážek a railů. Boardercross je pod Savoleyres. Ve východní části jsou dva snowparky nad Veysonnaz (Snowpark Pro a Snowpark Novice) a dva nad Nendaz (Snowpark Tracouet a Funpark Jean-Pierre).

Navíc koncem března se ve 4 údolích koná závod nejlepších snowboardistů v rámci Red Bull Xtreme. Jde o sjezd strmé severní stěny hory Bec des Rosses (3222 m), trasa má sklon až 55 stupňů a vede volným terénem s mnoha převisy/žleby.

Kam na běžky

Nejvíce příležitostí pro běžkaře je v okolí Verbier, kde najdete cca. 30 okruhů.

Kam zajít po lyžování

Nejvíce apres-ski možností nabízí Verbier. V místním Centre Polysportif můžete navštívit bazén, fitness, solárium, saunu nebo si zahrát golf, squash či tenis.

Můžete jít také sáňkovat nebo vyrazit do okolí pěšky či na sněžnicích. Večer si ještě můžete zpříjemnit ochutnávkou místních specialit v mnoha restauracích či barech.

Ve východní části areálu je další bazén se saunou ve Veysonnaz.

Dopravní dostupnost

Vzdálenost z Prahy: 970 km
Autem po dálnici přes Rozvadov směr Norimberk - Karlsruhe - Basel - Bern - Fribourg - Montreux - Martigny.

Do Verbier dále po silnici směr Sembrancher-Bagnes. Před Bagnes odbočíte na Verbier.

Do Veysonnaz pokračujete dále po dálnici směr Sion. Před Sionem sjedete a vystoupáte do Veysonnaz.

Trasu přímo z vašeho bydliště si můžete spočítat zde.

Letadlem na letiště v Sionu nebo Ženevě.

Komentáře ke středisku

Autor
Nadpis
Datum
 • Luděk
  Pospíchal
  30.01.2013 - 00:25

  Před 14 dny jsme se vrátil a maximálně jsme si to tam užil, můžu jen doporučit.

 • Carlos
  slušné, ale jsou i lepší
  10.03.2010 - 12:41

  Máme za sebou v posledních letech pár středisek SUI, ITA, FRA i AUT a tohle středisko je takový specifický lehčí nadprůměr.
  Byli jsme tam začátkem února 2008, kdy bylo málo sněhu, takže je to možná trošku zkreslené, jelikož tehdy byly asi podmínky všude na houby.
  K plusům patří rozhodně sjezdovka Piste d l´Ours,která je (ráno!) fantastická a patří k tomu absolutně nejlepšímu, co se dá Alpách najít, podobně jako hlavní červený sjezd do Veysonnaz (také ráno). A ve Veysonnaz byl v ceně skipasu bazén!
  K mínusům-opravdu moc kotev a pom, někdy dosti debilní rovinaté přejezdy a zejména ve středních polohách strašně moc lidí. A třeba na Grepponu najednou kamínky, které obsluha moc neřešila...to ale mohlo být tím nedostatkem sněhu, v téhle výšce už sněhová děla neměli.
  Bydleli jsme v apartmánech Veysonnaz, cena výhodná, ale apartmány malé a dost vybydlené, jen tak tak na to přespání. Kdybych jel příště, asi bych volil rovnou Thyon ve 2000m nebo raději Verbier, kde jsou modernější vleky a v průměru zajímavější sjezdovky, kde to je ale zase pekelně drahé...
  Rozhodně nuntno navštívit Mont Fort-to je panečku rozhled! Sjezd dolu po černé mne pak trochu zklamal, žádný adrenalin, jenom kameny :-), ale i tak to stojí za to, se tam nechat vyvézt a nafotit těch pár desítek 3 a 4 tisícovek:-).
  Celkové hodnocení - tak 7 z 10, zejména za krásné výhledy, příjemnou atmosféru a Piste de l´Ours. Rezervy mají v přepravních kapacitách, je tam dost draho (holt je to Švajc) a je to z ČR daleko, ale komu nevadí jet do FR, tak v tom není rozdíl.
  Jo a na závěr radu, nejen do tohoto střediska, pojistěte si vybavení! Nám hned druhý den z (uzavřené) lyžárny ukradli snowboard. Pojišťovna sice pak zaplatila mínus amortizace,ale dost pakárna :-(.

 • Honza
  Bezva terény, chci se vrátit
  04.01.2009 - 23:15
  Souhlasím s Terezou, vybere si každý, bezva jsou i skiroute, jen to chce umět lyžovat + fyzičku. Už jsem projel asi 50 středisek a sem se chci vrátit. jinak levně se dá bydlet v apartmánech ve Veysonnaz. Kdo by chtěl poradit, pište na jvm / volny.cz. řadím to úroveň 3 údolí ve Francii nebo Zermatt-Matterhorn-Cervinia, ale každý to může vidět jinak

Přidat nový komentář nebo recenzi ubytování

tři + ? = sedm
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

související
články

ski
atlas

Val d´Isere je druhým střediskem v lyžařském ráji Espace Killy. Nachází se v sevřeném údolí řeky Isery několik kilometrů za odbočkou na Tignes.
Oproti "panelákovému" ...
Lyžování ve výškách: 1550 - 3456 m.n.m
Délka sjezdovek: 300 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
16 %47 %25 %12 %