Report - Arosa Lenzerheide 4.3.2018

Po loňské výborné zkušenosti s Jungfrau regionem jsme opět zamířili do Švýcarska – zvolili jsme středisko Lenzerheide.

V roce 2014 bylo propojeno se sousedním střediskem Arosa a tím se celá oblast dostala na celkem přijatelných 230 km. Není to moc, ale větší střediska jsme už v podstatě projeli. 

 

Oblast je z Prahy vzdálená cca 660 km. Abychom využili celý víkend, vyjeli jsme už v pátek a přespali mezi Mnichovem a Bregenz v městečku Aichstetten.

V sobotu jsme bez problémů kolem poledne dorazili do Lenzerheide, našli ubytování a vyrazili na běžky. Cestou jsme si vyzvedli rezervované skipasy (od neděle na 6 dnů) a dozvěděli se, že už i v sobotu můžeme od 14:00 zdarma vyrazit i na sjezdovky. Což jsme učinili a do 16:30 zkoušeli první kilometry.

 

 

 

Středisko Lenzerheide leží na silnici vedoucí od města Chur na jih. Lyžařské středisko se rozprostírá na obou stranách silnice. Západní část je s východní polovinou spojena vlekem WEST-OST, ale protože je letos dostatek sněhu, je v podstatě možné z obou stran přijet téměř k hlavní silnici, sundat lyže a přejít na druhou stranu pokud možno co neblíže vleku.

Nebo také využít skibus, který téměř neustále objíždí hlavní silnici a nástupní stanice lanovek na obou stranách. Město je protkáno běžeckými tratěmi (56 km) a ty se dají využívat i pro přiblížení na sjezdovkách.

 

Sněhové a povětrnostní podmínky byly po celou dobu nahoře i dole vynikající, všude dostatek sněhu a dobře upravené sjezdovky.

 

V neděli brzo ráno jsme vyrazili k nejbližšímu vleku Crestas, pochopitelně přímo od domu po běžecké trati. Už před 9:00 jsme byli na kopci Piz Scalottas (2323m). Těšili jsme se na to, jak budeme dělat první stopy po krásně upravených sjezdovkách s vrstvou čerstvého prašanu.

Ale to jsme se přepočítali, protože na kopci už byla spousta lyžařů před námi. Asi to bylo dáno krásným počasím a tím, že je víkend. Další dny bylo skutečně prázdno, často jsme byli na několikakilometrové sjezdovce úplně sami.

 

 

 

V pondělí jsme se rozhodli prozkoumat druhé středisko – Arosa. Od nejvzdálenějšího bodu – vleku Crestas na jižní straně města jsme se postupně za cca 2 hodiny dostali k nové lanovce, která od roku 2014 spojuje obě střediska. Lanovka pojme 150 osob a vzdálenost 1700 m urazí za 4 minuty (rychlost 10m/s).

 

V Arose jsme se nejvíce oceňovali krásné černé a červené sjezdovky vedoucí z vrcholu kopce Weisshorn (2653 m). Krásně upravené, prudké, prašan. Nahoru vede šestisedadlová sedačka a další obrovská lanovka pro 125 osob. Kdo je po celodenním lyžování znaven, může pohodlně  sjet z tohoto kopce po modré sjezdovce číslo 11 až do Arosy a přitom si vychutnávat krásné výhledy.

 

V úterý jsme prozkoumali postranní středisko Churwalden. Do poloviny kopce vede lanovka a nahoře je dlouhá kotva. Dolů vede červená, modrá i černá sjezdovka. Taky lahůdka, určitě stojí za pár jízd.

 

Ve středu nás ráno překvapila mlha a husté sněžení. Především v horních částech byla špatná viditelnost. Proto jsme to kolem 14:00 zabalili a vyrazili na běžky. Tratě jsou bezvadně značené i upravené, zdaleka jsme neprojeli všechno.

 

Největším klenotem střediska je pro milovníky prudkých sjezdů a slalomových svahů sjezdovka «Silvano Beltrametti» . Nachází se v severovýchodní části střediska Lenzerheide a každý rok se tam koná světový pohár. Na sjezdovce jsou označena místa, kde se startuje sjezd, obří slalom i slalom. S průměrným sklonem 31 procent a maximálním sklonem 66 procent je "Silvano Beltrametti" jednou z nejobtížnějších sjezdových tratí na světě. Sjezdovka je opravdovou lahůdkou, díky sklonu navíc většinou bez lyžařů.

 

 

 

Nejvyšším bodem celého střediska dostupným lanovkou je Parpaner Rothorn (2865m) ve východní části Lenzerheide. Nahoru se jezdí od Mittelstation Rothorn lanovkou Rothorn 2, která pojme 52 osob. Za krásného počasí a o víkendech se tam vytvářejí fronty.

Nahoře je restaurace s nádhernými výhledy na všechny strany, ze známějších hor lze odtamtud vidět Piz Bernina (nejvýchodnější alpská čtyřtisícovka). Z vrcholu vede dolů nejdříve červená sjezdovka vedoucí malými kaňony a také částečně uměle vybudovanou galerií po severním hřebenu.

 

Ta se dá potom zaměnit za černou sjezdovku číslo 22, na kterou naváže svah se sjezdovkou «Silvano Beltrametti».

Pro zájemce o freeride je v okolí všech sjezdovek dostatek skvělých terénů, které byli v době naší dovolené obzvlášť atraktivní vzhledem k dostatku prašanu ve všech výškách.

 

 

 

Co se týče možností stravování, je celé středisko bohatě zásobeno restauracemi všech kategorií. Nás nejvíce zaujala tato: https://www.motta-lenzerheide.com/. Je překrásně umístěna u přejezdu z lanovky Motta na lanovku Urdenfuergli. Z terasy je překrásný výhled na celé středisko.

 

Celkově lze hodnotit středisko jako velmi dobré s vynikajícími lyžařskými podmínkami pro všechny zájemce o sjezdové i běžecké lyžování. 
 

Testovací jezdec Robert Džmuráň

 

Panu Džmuráňovi moc děkujeme za report, za který od nás dostal skipas do střediska Arosa Lenzerheide ZDARMA.

CHCETE SE TAKÉ STÁT  NAŠÍM TESTOVACÍM JEZDCEM A DOSTAT SKIPAS ZDARMA?? NEVÁHEJTE SE REGISTROVAT

Podrobnější info najdete ZDE