Reklama

základní
informace

Passo Stelvio - Stilfserjoch (2750 – 3400 m. n. m.)

Passo Stelvio / je Stilfserjoch je jedním z nejvýše položených průsmyků v Alpách, který je dostupný po silnici. Leží ve výšce 2.750 m.n.m. masivu hory Ortler (3.905 m.n.m.) na hranici mezi regionem Lombardie a regionem Jižní Tyrolsko. V minulosti procházela tímto průsmykem hranice mezi Rakousko-Uherskem a Itálií (provincií Lombardie).

Dnes je sice strategická důležitost Passo Stelvio podstatně nižší, naopak jeho turistický význam vzrostl. Passo Stelvio je jednak největším italským ledovcovým areálem, jednak stoupání do tohoto průsmyku je vyhlášenou cyklistickou trasou. Bohužel v zimním období (většinou od listopadu do května) je silnice uzavřená, takže ledovcový lyžařský areál je v provozu jen během léta.


reklama

Lyžařské možnosti

Sjezdovky:
15 + 14 + 1 = 30 / 30 km
Uměle zasněžováno:
Vleky:
4200
Celková kapacita: 9250 os/h

Srovnat Passo Stelvio - Stilfserjoch s ostatními středisky

Lyžování

Z Passo Stelvio vede kabinka do stanice Trincerone (3.050 m.n.m.) a dále pokračujete další kabinkou až na konečnou Livrio (3.170 m.n.m.). Výjezdem do stanice Livrio se dostanete cca. do poloviny ledovce, na kterém leží všechny sjezdovky a 4 kotvové vleků. Kotvami lze vyjet až do výšky 3.400 m.n.m. pod vrchol Punta degli Spiriti (3.456 m.n.m.).

Na ledovci najdete sjezdovky různých obtížností - širokou carvingovou trať nad stanicí Livrio či svahy v oblasti Geister. Díky vysoké nadmořské výšce srovnatelné snad jen s ledovcovými areály Zermatt a Saas-Fee je ledovec nad Passo Stelvio často využíván lyžařskými družstvy z mnoha zemí. Část sjezdovek bývá proto uzavřena.

Naopak vysoká nadmořská výška umožňuje i po většinu lyžařské sezóny (od května do listopadu) celodenní provoz. Navíc přímo ve stanici Livrio je hotel, takže stejně jako ve francouzských střediscích můžete lyžovat přímo z postele.

Snowboard

Na ledovci je upravována Half Pipe.

Kam zajít po lyžování

Samozřejmě možnosti pro aprés-ski aktivity jsou díky menší velikosti střediska poněkud omezené. Přímo na Passo Stelvio je několik hotelů, z nichž mnohé kromě restaurací a barů nabízejí i saunu a masáže. Další možnosti jsou buď v Bormiu nebo v Trafoi.

Obě městečka jsou relativně daleko (Bormio 21 km, Trafoi 15 km)ovšem dostupná jen po relativně krkolomné horské cestě, která sice nabízí uchvatné pohledy do okolí, ale bohužel i spoustu zatáček.

Okolí střediska

Střediska nacházející se v blízkosti

Ubytování v blízkosti střediska

Recenze ubytovacích zařízení

Přidat nový komentář nebo recenzi ubytování

? * dva = deset
Pro zamezení SPAMu, vypočítejte prosím tento příklad.
Výsledek zadejte číslicí.
Např. " dva + tři = ?" Správná odpověď je "5".

Reklama

související
články

ski
atlas

Aprica je městečko ležící v Lombardii západně od známého střediska Passo Tonale. Leží ve stejnojmenném průsmyku Passo d'Aprica a lyžování v této oblasti má již dlouhou t...
Lyžování ve výškách: 1160 - 2300 m.n.m
Délka sjezdovek: 50 km
ZelenéModréČervenéČerné
zelenamodracervenacerna
0 %56 %28 %16 %